آيا ميتوان ورثه را ازارث محرم کرد؟

آقای اصغر طی ایمیلی سوال نمود پدرم دروصیتنامه خود مرا از کل ارث محروم نموده است آیا قانوناٌ بند از ارث محروم می باشم؟

پاسخ:خیر ،شما ازارث محروم نمی باشید زیرا اشخاص نمی توانندهیچ یک از وراث خود را از ارثیه محروم نمایند بلکه برابر ماده 834قانون مدنی صرفاٌ اجازه دارند نسبت به یک سوم(ثلث) کل دارائی بعد از فوت خود(ماترک) به طیق دلخواه برای خود یا دیگری تصمیم گیری ووصیت نمایند.بنابراین شما می توانید با استناد به ماده 300قانون امور حسبی به دادگاه آخرین محل اقامتگاه مرحوم پدرتان مراجعه وبا ارائه لیست دارائی متوفی درخواست تقسیم ارثیه نمایئد.البته شایسته است.

ماده834قانون مدنی:«وصیت به زیاده برثلث ترکه نافذ نیست مگر با اجازه وراث واگر بعضی ازورثه اجازه کند نسبت به سهم او نافذ است.»

ماده300قانون امور حسبی:«درصورت تعدد ورثه هریک از آنها می توانند ازدادگاه درخواست تقسیم سهم خود را ازسهم سایر ورثه بخواهند.»

/ 3 نظر / 23 بازدید
masood

با سلام وب با حالی داری يهخ سر بزن

هادي

باهات موافقم در ضمن وبلاگت هم خيلي باحاله اگه خدا بخواد ما هم دانشجوي سال سوم حقوقيم

بابک-س

با عرض سلام و تشکر از زحمات شما اينجانب يک سوال در خصوص مسئله ارث دارم. آیا يکی از وراث متوفی با برآورد نقدی کل اموال متوفی و توافق قبلی با بقيه وراث و انجام معامله نقدی با آنها و کسب رضايت با توجه به سهم قانونی آنها می‌تواند از وارد کردن اسامی آنها در مدارک رسمی انحصار وراثت جهت جلوگيری از ايجاد دردسر موارد مربوط به سهم‌الارث در معاملات آتی خودداری ورزد؟