مسوليت قيم وموارد عزل آن

بنام خداوند دادگر<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

سوال:

درحادثه رانندگی شوهر خواهرم فوت نمود وخواهرم ضرب مغری وپس از درمان  دچار بیماری روانی شد.برادر دامادمان قیمومیت دوفرزند صغیر خواهرم را عهده دارشد.اخیراًوی  مبادرت به فروش اموال خواهرزاده صغیرم  می نماید وپول آن را هم برای خود سرمایه گذاری می کند .نظر به اینکه خواهرم دچار مشکل روانی شده واز طرفی قیم خواهر زاده هایم نیز اموال آن ها را حیف میل میکند از شما راهنمائی می خواستم اولاً چگونه می توان اورا ازقیم بودن عزل نمود؟ثانیاً نسبت به اموالی که حیف میل نمود مسولیت دارد یا خیر؟

پاسخ:

درپاسخ به سوالات فوق شایسته توضیح است که قیم درقبال محجور نسبت به اموال وی امین محسوب  می شود ودرواقع اموال محجوردردست او به رسم امانت است .وبرفرض اینکه قیم نسبت به اموال محجور حیف میل نماید مرتکب خیانت درامانت شده وصفت امانت داری از وی زائل می شودو علاوه بر ضمان ومسولیت مدنی،  مسولیت کیفری که همانا مجازات می باشد نیز خواهد داشت از لحاظ مقررات قانونی درموارد خیانت قیم ،دادگاه  می تواند وی را از سمت قیمومیت با استناد به ماده 1248 قانون مدنی عزل نماید وقانونگذار درماده چنین مقرر نموده است که :«ماده 1248قانون مدنی:درموارد ذیل قیم معزول می شود:1.اگر معلوم شود که قیم فاقد صفت امانت بوده ویا این صفت از او سلب شود.

2.اگر قیم مرتکب جنایت ویا مراتکب یکی از جنحه های ذیل شده وبه موجب حکم قطعی محکوم گردد:سرقت _خیانت درامانت _کلاهبرداری _هتک ناموس _منافیات عفت _جنحه نسبت به اطفال _ورشکسته گی به تقصیر یا تقلب

3.اگر قیم بعلتی غیر ازعلل فوق محکوم به حبس شود وبدینجهت نتواند امور مالی مولی علیه را اداره کند.

4اگر قیم ورشکسته اعلان شود.

5.اگر عدم لیاقت یا توانائی قیم دراداره اموال مولی علیه معلوم شود

6.درموردمواد 1239و1243و1244با تقاضای مدعی العموم.» 

وعلاوه برآن برابر مواد 1236و1238و1239 قانون مدنی قیم مسولیت مدنی داشته وضامن اعمال خود می باشد که عیناً مواد مربوطه آورده می شود.

ماده 1236قانون مدنی:«قیم مکلف است قبل از مداخله درامور مالی مولی علیه صورت جامعی از کلیه دارائی اوتهیه کرده ویک نسخه از آن را به امضاء خود برای دادستانی که مولی علیه درحوزه آن سکونت دارد بفرستدودادستان یا نماینده او باید نسبت به میزان دارائی مولی علیه تحیقات لازمه را به عمل آورد»

ماده 1238فانون مدنی:«قیمی که تقصیردرحفظ مال مولی علیه بنماید مسول ضرروخساتی است که از نقصان یا تلف آن مال حاصل شده اگرچه نقصان یا تلف مستند به تفریط یا تعدی قیم نباشد»

1239قانون مدنی:«هرگاه معلوم شودکه قیم عامداًمالی را که متعلق به مولی علیه بوده جزوصورت دارائی اوقید نکرده ویا باعث شده است که آن مال درصورت مزبور قید نشودمسئول هرضرروخساراتی خواهد بود که از این حیث ممکن است به مولی علیه واردشودبعلاوه درصورتیکه عمل مزبور از روی سوءنیت بوده قیم معزول خواهد شد.»

بی شک هرگاه خیانت درامانت قیم با سوء نیت و از مصادیق مواد 596 ویا 674 قانون مجازات اسلامی باشد واین سوء نیت بر قاضی محرز گردد قیم مستحق تعزیر ومجازات کیفری  می باشد .

 

معانی ساده کلمات حقوقی

محجور: کسيکه فاقد عقل (مجنون)ويا رشد (سفيه)ويا کبر(هجده سال تمام )بوده باشد

قيم: نماينده قانونی محجور که از طرف مقامات صلاحیتدار قضائی درصورت نبودن ولی قهری ووصی او تعين می شود.

مولی عليه:کسی که تحت سرپرستی یک ولی قانونی گرفته می شود

 

/ 5 نظر / 346 بازدید
hi

من برای شما ميل فرستادم لطفا چک کنيد . مرسی

mehrdad

سلام. من مدتی است که به عقد ازدواج با خانمی در آمده ام اما در حال حاضر نمی توانم به دلیل اختلافات متعدد خانوادگی به زندگی با وی ادامه دهم. عدم اعتماد به درستکاری و صداقت که با دلایل مختلفی بر من ثابت شده است از جمله دلایل این کار است. لازم به ذکر است که هنوز رابطه ی زناشویی بین ما برقرار نشده و مقدار مهریه نیز 300 سکّ است. اما سوالات من 1- در صورت تنظیم تقاضای طلاق از طرف من دادگاه چگونه تصمیم گیری خواهد کرد؟ اموال قابل ضبط اینجانب شامل یک سواری قسطی که سند آن در گرو شرکت است و یک خط موبایل. بنده در استخدام رسمی دولت نیز هستم و در چند مرکز و دانشکده نیز به صورت حق التدریس همکاری دارم. آیا سندی که در گرو فروشنده است تا تسویه بدهی بنده به آن شرکت قابل ضبط توسط دادگاه هست یا خیر؟ آیا مبالغ حق التدریس من در دانشکده ها به نفع همسرم توقیف خواهد شد؟ 2- در صورتی که بنده تقاضای طلاق نکنم و ایشان تقاضای اجرای مهریه اش را بنماید مسئله چگونه خواهد بود؟ عرضم زیاد شد. تقاضای بخشش دارم. منتظرم با عجله!! چون نتوانستم میل بزنم اینجا نوشتم . ایمیل من هم هست: mhrd1973@yahoo.com

دوباره مي سازمت وطن

نا اميد نباشيم ...به معين راي دهيم

کاکانجف

سلام بزرگوار از خدمتی که می کنيد کمال تشکر وامتنان را دارم.واقعا خدمت بزرگی است وايکاش همه ما بتوانيم از اينترنت استفاده درست وسودمند کنيم.به شما تبريک می گويم.اما کمی دیر به دیر می نویسیدکه لابد مثل حقیرکمبود وقت دارید. اميدوارم موفق وسرفراز باشيد.من بعدا هم به شما سر می زنم و هم سوال خواهم کرد.انشاءالله

مرتضي ذبيحي

با سلام - از اطلاع رسانی شما متشکرم ای کاش همه کارشناسان در هر رشته ای کار پسنديده شما را انجام بدهند - موفق باشيد